Նոյեմբերի 27-ին Երեւանի «Հրազդան» հյուրանոցի «Պարույր Սեւակ» սրահում աշխատանքն է սկսել ՍԾՏՀ ԽՎ Գլխավոր վեհաժողովի 52-րդ լիագումար նիստը` ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահ, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի նախագահությամբ:
Նիստին մասնակցել են Ալբանիայի, Ադրբեջանի, Բուլղարիայի, Վրաստանի, Հունաստանի, Մոլդովայի, Ռումինիայի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Ուկրաինայի, Սերբիայի խորհրդարանական պատվիրակությունները, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, տարբեր երկրներից ժամանած դիտորդներ:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ, ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահ Արա Բաբլոյանը: Ելույթը տես այստեղ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը ներկայացրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի ուղերձը, որում ասվում է, որ Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ կազմակերպության հռչակած նպատակներին: «Իր արտաքին քաղաքականությունում մեր երկիրը վերահաստատել է բարիդրացիական հարաբերությունների եւ փոխշահավետ համագործակցության սկզբունքները: Այս տեսանկյունից Հայաստանը պատրաստ է լիովին օգտագործել ՍԾՏՀ եւ նրա կառույցների ներուժը՝ տարածաշրջանում առեւտրատնտեսական համագործակցությունը խթանելու եւ կազմակերպության կանոնակարգային նպատակների արդյունավետ իրականացումն առաջ մղելու ուղղությամբ»,-նշված է ուղերձում:
Վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Ասաֆ Հաջիեւի խոսքով՝ քառորդ դար բազմակողմ համագործակցությունը տարածաշրջանում կուտակել է տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության արդյունավետ փորձ: Բանախոսի համոզմամբ՝ կազմակերպությունը պետք է լինի ժամանակակից, բարեփոխված, տարածաշրջանային գլոբալ մարտահրավերների համատեքստում՝ առավել ճկուն:
Նիստում Արա Բաբլոյանը ՍԾՏՀ ԽՎ պատվո մեդալով է պարգեւատրել մի շարք պատվիրակությունների ղեկավարների:
Վեհաժողովում Ալբանիայի նախագահության ժամանակ կայացված որոշման հիման վրա ՍԾՏՀ ԽՎ պատվո մեդալով պարգեւատրվել է նաեւ ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահ, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Վեհաժողովի առաջին նիստում քննարկվել են կանոնակարգային հարցեր: Նոր պատվիրակների մանդատների, 2018թ.-ի հունիսի 20-21-ը Տիրանայում կայացած ՍԾՏՀ ԽՎ 51-րդ լիագումար նիստի արձանագրության եւ խորհրդարանական վեհաժողովի գործունեության հաստատումից հետո քննարկվել է Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գործունեության մասին հարցը, որը ներկայացրել է ՍԾՏՀ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Սերգեյ Գոնչարենկոն: Նա անդրադարձել է վերջին կիսամյակում տեղի ունեցած աշխատանքային խմբերի նիստերին եւ իրականացված աշխատանքներին:
Սեւծովյան Առեւտրի եւ զարգացման բանկի գործունեությունը ներկայացրել  է բանկի նախագահ Դմիտրի Պանկինը, խոսել առաջիկա ծրագրերից:
Նիստում ՍԾՏՀ ֆինանսական հարցերով փոխնախագահ է ընտրվել կառույցում Թուրքիայի պատվիրակության ղեկավար Ջեմալ Օզտուրկը, ՍԾՏՀ  ԽՎ վարչական եւ ֆինանսական հարցերով գլխավոր քարտուղար՝ ռումինացի Դանիել Դուլկան, ՍԾՏՀ ԽՎ միջխորհրդարանական հարցերի ու արարողակարգի հարցերով գլխավոր քարտուղարի տեղակալ՝ Ֆուատ Քուշուկայդինը:
Խորհրդարանական վեհաժողովների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի եւ մարտահրավերների շուրջ:
Նիստի օրակարգում է եղել «Խորհրդարանների դերը տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության զարգացման գործում» հարցը, որի վերաբերյալ ելույթում ՀՀ  ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանն անդրադարձել է Հայաստանի՝ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից  շրջափակմանը՝ շեշտելով, որ դա հակասում է կառույցի սկզբունքներին, որոնք կոչված են նպաստելու տնտեսական զարգացմանը: Գագիկ Մինասյանը նշել է, որ շրջափակումը  վերացնում է համագործակցության որեւէ հնարավորություն: Ըստ նրա՝  տնտեսական փոխգործակցությունն ուղղված է ոչ միայն ժողովուրդների բարեկեցությանը,  այլեւ, ինչպես միջազգային փորձն է ցույց տալիս,  դա քաղաքական «կնճռոտ» հարցերի լուծման արդյունավետ ճանապարհ է:
Ըստ բանախոսի՝ կառույցն ունի խիստ ընդգծված տնտեսական ուղղվածություն, որով եւ տարբերվում է մյուս խորհրդարանական վեհաժողովներից:  Գագիկ Մինասյանն անթույլատրելի է համարել կառույցին քաղաքական ուղղվածություն տալու փորձերը՝ ընդգծելով, որ նման պարագայում տարածաշրջանում առկա խնդիրները կարող են անհնար դարձնել նպատակների իրականացումը: Նա նշել է, որ տեւական ժամանակ որոշ երկրներ նպատակ են հետապնդել Վեհաժողովին տալ քաղաքական ուղղվածություն, իսկ Հայաստանն ու այլ երկրներ փորձում են կանխել այդ գործընթացը:
Թեմայի վերաբերյալ ելույթ են ունեցել նաեւ այլ երկրների պատվիրակությունների ներկայացուցիչներ: Նրանք նախեւառաջ շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին՝ համաժողովը հյուրընկալելու  եւ ջերմ ընդունելության համար: Նշվել է, որ տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովը հարմար հարթակ է անդամ երկրների միջազգային եւ տարածաշրջանային համագործակցությունը զարգացնելու անհրաժեշտ հնարավորություններ ստեղծելու համար:  Կարեւորվել է նաեւ կառույցի կառուցողական դերը խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացման գործում` որպես տնտեսական համագործակցության ընդլայնման արդյունավետ միջոց, Սեւծովյան տարածաշրջանում խաղաղության եւ փոխըմբռնման մթնոլորտի ամրապնդման գործոն:
Նիստում  քննարկվել եւ ընդունվել է կառույցի 2019 թվականի  ֆինանսական տարվա բյուջեն,  հաստատվել  ֆինանսա-աուդիտորական հանձնաժողովի հաշվետվությունը:
Տնտեսական, առեւտրային, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական  ոլորտներին վերաբերող հարցերի շրջանակում անդրադարձ է կատարվել ՍԾՏՀ անդամ երկրներում փոքր ձեռնարկությունների զարգացման եւ պաշտպանության խնդիրներին: Ադրբեջանի, Թուրքիայի եւ Ուկրաինայի ներկայացուցիչները փոխանցել են այս ոլորտներում իրենց երկրներում տիրող իրավիճակը, առաջարկել անդամ երկրներում ոլորտի լայնամասշտաբ ուսումնասիրություն իրականացնել: Նրանք կարեւորել են փորձի փոխանակումը, ինչը նոր խթան կհաղորդի հետագա փոխգործակցությանը:  Պատվիրակների խոսքով՝ ՓՄՁ-ների զարգացումն իր հերթին լուրջ նպաստ կբերի տնտեսության առողջացմանը:
Իրավական եւ քաղաքական հարցերի շրջանակում քննարկվել է տնտեսական համագործակցության ամրապնդման գործում տարածաշրջանում արհմիությունների դերին վերաբերող թեման: Աշխատանքային հարաբերություններում արհմիությունների ունեցած դերակատարությանն են անդրադարձել Ադրբեջանը, Թուրքիան, Ուկրաինան, Սերբիան եւ Հայաստանը ներկայացնող պատվիրակները:
ՍԾՏՀ տարածաշրջանում զբոսաշրջության  զարգացման հեռանկարներից են խոսել Ռումինիայի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի եւ Ուկրաինայի ներկայացուցիչները՝ ընդգծելով ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման անհրաժեշտությունը:

On November 27, in Paryur Sevak Conference Hall of Yerevan Hrazdan Hotel the 52nd Plenary Meeting of the PABSEC General Assembly moderated by the RA NA President Ara Babloyan began its work.
The parliamentary delegations from Albania, Azerbaijan, Bulgaria, Georgia, Greece, Moldova, Romania, Russia, Turkey, Ukraine, and Serbia representatives of the international organisations and observers who arrived from different countries took part in the Meeting.
The RA NA President, PABSEC President Ara Babloyan gave opening speech. See the speech here .
The RA Deputy Foreign Minister Ashot Hovakimyan presented the address by the RA Acting Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan, where it says that Armenia continues remaining committed to the goals declared by the organisation. “In its foreign policy our country has reaffirmed the principles of good neighbourly relations and mutually beneficial cooperation. In this respect Armenia is ready to fully use the potential of the BSEC and its structures for boosting the trade-economic cooperation in the region and advancing the effective implementation of procedure goals of the organisation,” the address reads.
According to the Secretary General of the Assembly Asaf Hajiyev, the quarter-century multilateral cooperation in the region has accumulated effective experience of cooperation in different spheres. To the speaker’s conviction, the organisation should be modern, improved and more flexible in the context of regional global challenges.
At the Meeting Ara Babloyan awarded the PABSEC Medal of Honor the heads of a number of delegations.
On the basis of the decision made during the Presidency of Albania in the Assembly the PABSEC President, the RA NA President Ara Babloyan also was awarded the PABSEC Medal of Honor.
Procedure items were debated in the first sitting of the Assembly. After the approval of the mandates of the new delegates, the minutes of the PABSEC 51st Plenary Session held in Tirana on 20-21 June2018 and the activities of the Parliamentary Assembly the item of the activities of the Black Sea Economic Cooperation organisation was discussed, which presented the Deputy Secretary General of the BSEC Sergei Goncharenko. He touched upon the sittings of the working groups held in the last decade and works done.
The President of the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) Dmitry Pankin presented the activities of the Bank and talked about the coming programmes.
In the sitting the Head of the Turkish Delegation to the Assembly Cemal Öztürk was elected PABSEC Vice-President in charge of Financial Matters, the Romanian Daniel Dulca – PABSEC Secretary General in charge of Administrative and Financial Matters, Fuat Kucukaydin - the PABSEC in charge of Inter-parliamentary Relations and Protocol.
The representatives of the Parliamentary Assemblies and the International Organisations exchanged thoughts on regional issues and challenges.
The item “The Role of Parliaments in the Development of Regional Economic Cooperation” was on the agenda of the sitting, on which the Head of the RA NA Delegation Gagik Minasyan has touched upon the blockade of Armenia by Turkey and Azerbaijan, stressing that it contradicts the principles of the structure, which are called to promote the economic development. Gagik Minasyan has noted that the blockade eliminates any opportunity of cooperation. According to him, the economic cooperation is directed not only to the peoples’ welfare, but also as the international experience shows that it is an effective way of the solution of the “wrinkled” items.
According to the speaker, the organisation has a strictly underlined economic direction, by which it differs from other Parliamentary Assemblies. Gagik Minasyan considered unacceptable the efforts of giving political direction to the structure, underscoring that in such case the problems existing in the region can make impossible the implementation of the goals. He has noted that for a long time some countries have pursued a goal to give political direction to the Assembly, and Armenia and other countries try to prevent that process.
Representatives of other countries’ delegations also delivered speeches on the theme. First of all, they thanked the RA NA President Ara Babloyan for hosting the General Assembly and for warm reception. It has been noted that the Parliamentary Assembly of Economic Cooperation is a convenient platform for creating necessary opportunities if developing the member states’ international and regional cooperation. It has been highlighted that the constructive role in the development of the parliamentary diplomacy as an effective means of expanding of economic cooperation and a strengthening factor of the atmosphere of peace and mutual understanding in the Black Sea Region.
At the sitting the Budget for the Financial Year 2019 was debated and adopted, and the Draft Budget of the Auditing Commission was set up.
Within the framework of the issues on the economic, commercial, technological and environmental affairs the problems of the development and support of the Small Business Enterprises/SME in the BSEC Member States were referred to. The representatives of Azerbaijan, Turkey and Ukraine presented the situation in their countries in these spheres and proposed to make large-scale study in Member States.
They emphasized the exchange of experience, which would give new impetus to the further cooperation. According to the delegates, the development of the SME, in its turn, would seriously promote the economic recovery.
Within the framework of the legal and political issues the theme on the role of the trade unions in the strengthening of the economic cooperation. The delegates representing Azerbaijan, Turkey, Ukraine, Serbia and Armenia touched upon the role of the trade unions in the working relations.
The representatives of Romania, Azerbaijan, Turkey and Ukraine talked about the perspectives of the tourism in the BSEC Region, underlining the necessity of the investment of modern technologies in the sphere.